R. szk. 2022-2023

Noc Bibliotek to wielkie święto bibliotek i czytania – ogólnopolska akcja w niekonwencjonalny sposób zachęcająca do korzystania z zasobów bibliotek jako najbardziej otwartych i dostępnych instytucji kultury dla dzieci i dorosłych. W tym roku nasza szkoła po raz pierwszy przystąpiła do udziału w tej akcji czytelniczej.

W dniu 4 października skierowaliśmy światła naszych latarek na szkolną bibliotekę. Uczniowie klasy 3B i 3E zamienili się w detektywów, którzy przy pomocy latarek, kodów QR, zagadek pomogli Sherlockowi Holmesowi w odnalezieniu zaginionej książki pt: „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai -  Tajemnica biblioteki” podążając za pozostawionymi śladami na szkolnych korytarzach. Dzięki współpracy, zaangażowaniu mali detektywi dotarli do ukrytego skarbu, aby otworzyć magiczny kufer, wszyscy wspólnie musieli ułożyć hasło powstałe z zebranych sylab kosmicznych zagadek.

I stało się…. Kufer się otworzył, zabłysły piękne gwiazdy, a w środku znajdowała się poszukiwana książka oraz płyta CD i zaproszenie do wejścia do biblioteki. To jeszcze nie był koniec tajemniczych niespodzianek, ponieważ w czytelni czekały kosmiczne roboty Photony – Mole książkowe oraz niezwykle kosmiczne widoki. Za pomocą teleskopu dzieci mogły dosięgnąć gwiazd, obejrzeć gwiazdozbiory i zobaczyć wszystko to, co nie jest widzialne dla oka. 

Mali detektywi odkryli, że ich biblioteka znajduje się na mapie Polski i została oznaczona w wydarzeniu Noc Bibliotek 2022.  Jak się okazało hasło, które było przepustką do skarbu to tytuł filmu „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai – Pierwsza Tajemnica”. Po obejrzeniu filmu dzieci zaznaczyły na planie miasta drogę, budynki oraz otoczenie, które ze szwedzkiego miasteczka Valleby doprowadziło ich do Łęcznej na ul. Jaśminową 6.

To była niezapomniana noc, pełna magii, tajemniczości, kosmicznych przygód, a przede wszystkim ukazująca, jak ważną rolę pełni biblioteka w życiu uczniów.
„To się musi powieść”- tak brzmiało hasło tegorocznej edycji Nocy Bibliotek 2022 i z pełną odpowiedzialnością potwierdzamy, że się powiodło w naszej szkolnej bibliotece.

Dziękujemy za pomoc przy realizacji tego wydarzenia p. Weronice Wójtowicz, p. Witoldowi Muszyńskiemu, p. Monice Milanowskiej, bez których takie przedsięwzięcie nie mogłoby się odbyć.

W akcji czytelniczej wykorzystano roboty Photony i teleskop zakupione przez naszą szkołę w ramach rządowego programu „Laboratoria przyszłości”.

 Organizatorzy: G. Iwanek, K. Dworak, A. Bedynek-Borys