R. szk. 2021-2022

„Najlepsza klasa i najbogatsza szafa jest pod dachem nieba.”

Margaret McMillan

Edukacja w środowisku naturalnym (outdoor education) umożliwia uczniom  poznawanie, doświadczanie i badanie najbliższego środowiska.  Daje szansę na  zdobywanie wiedzy w warunkach naturalnych i kształtowanie badawczych i twórczych postaw uczniów.   Pracując wspólnie, uczniowie mają możliwość swobodnego eksplorowania otoczenia poprzez zaangażowanie wszystkich zmysłów.

Niektóre sytuacje edukacyjne mają miejsce tylko poza budynkiem szkoły. Uczniowie klas I e i I b doświadczają i  obserwują  zmianę pogody, poznają różnorodne rośliny lasu, parku, ogrodu, słuchają odgłosów ptaków,  szukają owadów i przyglądają się im, ale także podziwiają piękno przyrody. To właśnie przyroda ofiarowuje  powietrze, wodę, ziemię uprawną i pola, bogactwa naturalne, wszystkie rośliny i zwierzęta.  Dogłębne poznawanie środowiska umożliwia zrozumienie, że  każdy z nas jest także cząstką przyrody.

Opr. Maria Hawrylak, Wioletta Tchórzewska