R. szk. 2020-2021

“Wulkan to jest taka góra,
Która dymi, tak jak gar
A nad górą dymu chmura
Lawa, popiół, żar…”

Uczniowie klas IIa  i IIb od października w ramach zajęć świetlicowych zaczęli uczestniczyć w kółku doświadczalnym „Mali Odkrywcy” pod pieczą W. Jakubaszek, gdzie poprzez zabawę zdobywać będą wiedzę  z zakresu nauk przyrodniczych i nie tylko. Zajęcia odbywać się będą dwa razy w miesiącu.  Ich celem jest rozwijanie zainteresowań dzieci, doskonalenie umiejętności  obserwacji, a także miłe spędzenie wolnego czasu. Dzięki takiej formie  dzieci uczą się współpracy, a także indywidualnego podejścia do poszczególnych tematów zajęć. Aktywny udział w doświadczeniach  i eksperymentach wywołuje zachwyt i uśmiech na ich twarzach. Na pierwszych zajęciach zajęliśmy się tematem wulkanów i zjawiskami towarzyszącymi erupcji, co niezwykle zainteresowało uczniów. Pracowaliśmy metodą  projektów, która umożliwia kształtowanie u uczniów wielu umiejętności związanych z podejmowaniem konkretnych działań: od fazy ich planowania i poszukiwaniu wsparcia, aż po ich realizację i ocenę. To dzięki tej metodzie dzieci nauczyły się formułowania problemów, celów, planowania i organizacji własnej pracy, korzystania z różnych źródeł, krytycznego analizowania, zapisywania i prezentowania zebranych materiałów, rozwiązywania konfliktów  oraz samooceny własnej pracy.  Zajęcia zostały podsumowane pokazem „wybuchów wulkanów”, co sprawiło uczniom najwięcej radości.

Opr. W. Jakubaszek