Wizyta w Chorwacji

W dniach 1 - 6 października 2018r. uczestnicy projektu Erasmus+ „Już dziś zaplanuj swój sukces” z naszej szkoły odwiedzili placówkę partnerską w Chorwacji. Celem wizyty było pozyskanie nowych umiejętności przydatnych w dalszym kształceniu i na rynku pracy, integracja grup międzynarodowych oraz doskonalenie umiejętności porozumiewania się w języku angielskim.

W poniedziałek 1 października polscy i łotewscy uczestnicy projektu zostali uroczyście powitani przez panią dyrektor chorwackiej szkoły goszczącej Mirjanę Torer, koordynatora projektu panią Maję Sokač, oraz nauczycieli i uczniów Osnovna Skola Titusa Brezovackog w Zagrzebiu. Następnie nastoletni goście z Polski i Łotwy mieli możliwość zwiedzenia szkoły w towarzystwie swoich chorwackich rówieśników. Potem odbyły się zajęcia „przełamujące lody” integrujące zespoły z Polski , Łotwy i Chorwacji. Po krótkiej przerwie zaczęła się lekcja języka chorwackiego, w ramach której polscy i łotewscy goście mogli opanować podstawowe słowa i zwroty po chorwacku oraz nauczyć się nowej wersji piosenki „Panie Janie” w języku gospodarzy. Następnie wszyscy uczestnicy projektu wzięli udział w warsztatach dotyczących kręcenia filmów dokumentalnych. Kolejnym punktem programu tego dnia były warsztaty, podczas których uczniowie samodzielnie tworzyli tradycyjne chorwackie pamiątki z drewna.

Po obiedzie delegacje z Polski i Łotwy zwiedzały Stare Miasto w Zagrzebiu. W czasie wycieczki z przewodnikiem uczestnicy mieli możliwość obejrzenia najważniejszych zabytków Zagrzebia oraz zapoznania się z jego historią i tradycjami.

We wtorek 2 października odbyła się edukacyjna wycieczka do Zagorje. Pierwszym jej punktem był Park Nauki Oroslavje. Na terenie parku znajduje się wiele urządzeń, dzięki którym uczniowie mogli poznać jak działają podstawowe prawa fizyki. Potem uczestnicy projektu wybrali się do Skansenu, gdzie dowiedzieli się wielu ciekawych informacji o tym, jak wyglądało codzienne życie w dawnej chorwackiej wiosce. Po zjedzeniu pysznego, tradycyjnego, chorwackiego obiadu wszyscy uczestnicy mieli możliwość zwiedzenia Muzeum Neandertalczyka w miejscowości Krapina. Multimedialna ekspozycja muzeum jest ciekawa i zrobiła naprawdę duże wrażenie na zwiedzających. Ostatnim punktem wycieczki tego dnia było niesamowite Heli Center Toplice. Centrum zostało specjalnie zaprojektowane, zbudowane i wyposażone zgodnie ze standardami najwyższej jakości dla załóg śmigłowców i personelu technicznego. Dzisiaj Heli Center Toplice to ekskluzywne centrum w Europie, w którym zainstalowany jest symulator lotu pełnym M-17 (FFS). Podczas pobytu w Heli Center uczniowie wysłuchali wykładu połączonego z prezentacją o historii powstania helikopterów, jednak kluczowym punktem tej wizyty były loty symulatorami helikopterów.

Środę 3 października uczestnicy projektu rozpoczęli od zwiedzenia fabryki wyrobów cukierniczych Kraš. Podczas wizyty uczniowie dowiedzieli się skąd wzięła się czekolada oraz po zwiedzeniu zakładu mieli możliwość degustacji słodkich przysmaków. Następnym punktem wycieczki tego dnia było ZOO w Zagrzebiu, gdzie uczniowie mogli dowiedzieć się wielu informacji nie tylko o mieszkających tam zwierzętach, ale także o pracy ich opiekunów. Potem wszyscy udaliśmy się do muzeum iluzji, w którym nasze umysły płatały nam figle, a z pozoru zwykłe rzeczy okazywały się magiczne.

W czwartek 4 października uczestnicy projektu Erasmus + wzięli udział wycieczce do Plitvic. Znajduje się tam założony w 1949 roku Park Narodowy Jezior Plitwickich. Park ten został umieszczony na liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Jego największą atrakcją jest 16 jezior krasowych połączonych ze sobą licznymi wodospadami. Malowniczo usytuowana dolina z turkusowymi jeziorami, krystalicznie czystą wodą i pływającymi w niej rybami zrobiła na nas niesamowite wrażenie.

W piątek 5 października uczniowie podzieleni na grupy międzynarodowe brali udział w warsztatach kulinarnych, podczas których mieli okazję poznać przepisy kilku chorwackich potraw oraz przygotować je samodzielnie. Po degustacji potraw i krótkiej przerwie odbyły się warsztaty „ Jak zamienić pasję w zawód?”. Uczestnicy projektu wspólnie zastanawiali się nad tym, jakie umiejętności są niezbędne do wykonywania poszczególnych profesji, jakie wykształcenie należy zdobyć ,aby móc wykonywać wymarzony zawód oraz jakie wymagania i możliwości stawia przed nami obecny rynek pracy.

Ostatnim punktem programu tego dnia były warsztaty dotyczące montażu i tworzenia filmów. Uczniowie poznali niektóre programy służące do tego celu, a następnie wykorzystując przedstawione na zajęciach techniki, tworzyli własne filmy z pobytu w Chorwacji. Pod koniec warsztatów międzynarodowe zespoły zaprezentowały efekty swojej pracy. Wszyscy uczestnicy warsztatów uznali je za bardzo ciekawe i przydatne.

Wyjazd do Chorwacji był niezwykle udany a zebrane doświadczenia pozwolą uczniom biorącym w nim udział lepiej zaplanować swoją przyszłość.

opr. Magdalena Majewska

Galeria zdjęć...