W dniu 11 października 2018r. uczniowie klasy VIII d i VIII a wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczce do Warszawy szlakiem bohaterów "Kamieni na Szaniec".

Uczniowie z klasy VIII d i VIII a wędrują szlakiem bohaterów „Kamieni na szaniec”

Zwiedzili słynne Liceum Batorego. Zobaczyli tam tablicę upamiętniającą profesorów i uczniów, którzy zginęli podczas II wojny światowej. W atrium szkoły widzieli dwa obeliski z czasów bohaterów książki, na których były namalowane symbole Polski Walczącej.

Kolejnym etapem wycieczki była Aleja Szucha., a dokładnie Mauzoleum Walki i Męczeństwa, gdzie kiedyś mieściło się znane więzienie Gestapo i miejsce tortur oraz masowych egzekucji, siedziba najważniejszych oficerów niemieckich w latach 1939-1945. Tutaj uczniowie obejrzeli cele oraz tzw. „tramwaje” i przeczytali wyryte na ścianach myśli Polaków. Zobaczyli  również autentyczne, zachowane od czasów II wojny światowej miejsca, w których dokonywano okrutnych przesłuchań i  przetrzymywano więźniów.
Następnie uczniowie przemieścili się pod Arsenał, który znajduje się nieopodal Placu Teatralnego. Było to miejsce akcji odbicia z rąk wroga "Rudego". W dalszej wędrówce ośmioklasiści udali się do Muzeum Więzienia na Pawiaku. Charakterystycznym elementem tego miejsca było drzewo wiązu (obecnie obłożone metalem), na którym wisiało mnóstwo tabliczek nagrobkowych.

Kolejnym etapem zwiedzania było Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie pani przewodnik opowiadała o życiu w wojennej Warszawie. Poznając historię Powstania Warszawskiego, uczestnicy wycieczki jednocześnie zrywali kartki z kalendarza powstańczego, oglądali muzealne eksponaty i filmy. Na zakończenie obejrzeli film pt: „Miasto ruin” .
Ostatnim punktem programu było zwiedzanie Cmentarza Komunalnego na Powązkach. Byliśmy na grobach harcerzy, żołnierzy , bohaterów i autora książki "Kamienie na Szaniec". Oddając hołd zmarłym bohaterom na grobie Rudego zapaliliśmy w naszym imieniu znicze.

Punktem zamykającym naszą wycieczkę był spektakl z efektami pirotechnicznymi "MEDIUM " - reżyserowany przez Andrzeja Nejmana w teatrze "Kwadrat".
Wycieczka była pouczającą lekcją historii. Każdy z pewnością uznał ją za udaną. Ten wyjazd na pewno na długo pozostawi w nas niezapomniane wrażenia i przeżycia.

Opr. A. Gruszczyńska