R. szk. 2021-2022

Karta rowerowa dla uczniów klas IV - VIII

a) Egzamin teoretyczny w sali komputerowej

• Terminy podane będą w maju i czerwcu 2024 r.

Obowiązują testy egzaminacyjne ze strony https://kartarowerowa.net.pl/egzamin

Każdy uczeń przystępujący do egzaminu musi posiadać wypełniony i podpisany przez rodzica i  wychowawcę Arkusz Zaliczeń.

Zdjęcie należy dostarczyć po zdanym egzaminie w ciągu 7 dni.

b) Egzamin praktyczny na Miasteczku Ruchu Drogowego

• Terminy podane będą w maju i czerwcu 2024 r.

Do egzaminu praktycznego przystępują uczniowie, którzy zdadzą egzamin teoretyczny.

ZAPISU na egzamin dokonuje się za pomocą formularza dostępnego po zalogowaniu się w Classroomie.

Instrukcja logowania:
1. Zaloguj się na Classroom na swoje konto.
2. Skopiuj powyższy link do formularza.
3. Wklej link w pasku adresu strony.
4. Uzupełnij i wyślij formularz.

Do pobrania:

Lektury dodatkowe:
Marzena Domańska, Karta rowerowa. Moje pierwsze prawo jazdy. - link do książki...

Egzamin praktyczny

–  zbiórka na Miasteczku Ruchu Drogowego

Do egzaminu praktycznego przystępują uczniowie którzy zaliczyli egzamin teoretyczny.

Egzamin praktyczny można odbywać na własnym rowerze – sprawnym technicznie i z obowiązkowym wyposażeniem.

Dostępne będą również rowery szkolne.

Podczas egzaminu kask jest nieobowiązkowy ale wskazany jeśli posiadamy własny.

Jazda w Miasteczku Ruchu Drogowego

• jazda rowerem na wprost w ruchu prawostronnym,
  • reagowanie na znaki drogowe,
  • zmiana pasa ruchu,
  • skręcanie w lewo i prawo z wcześniejszą sygnalizacją manewru
  • ustępowanie pierwszeństwa na skrzyżowaniu równorzędnym i na rondzie
  • hamowanie w wyznaczonym miejscu

Podczas sprawdzianu młodzi rowerzyści noszą kamizelki odblaskowe, dzięki którym są lepiej widoczni.

Na początku egzaminu praktycznego dzieci są pytane o to, jak sprawdzić stan techniczny roweru.

• Pierwsza rzecz - siodełko musi być ustawione tak, aby młodzieniec na nim siedzący miał wyprostowaną nogę na pedale, który położony jest w najniższej pozycji.
  • Druga sprawa to oświetlenie. Chociaż egzamin odbywa się w dzień, każde dziecko chcące zdać testy na kartę rowerową musi zbadać czy działają lampki – przednia i tylna.
  • Trzecia element to hamulce. To ważne, aby rower umożliwiał sprawne zwalnianie, bo tylko w ten sposób zapewni bezpieczeństwo na trasie.