R. szk. 2019/2020

Uczniowie klasy II e utrwalają tradycje Świąt Bożego Narodzenia

Zbliżają się Święta  Bożego Narodzenia, czas świątecznych wypieków, ubierania choinki  i innych przedświątecznych przygotowań.  Z tej okazji odwiedziliśmy fabrykę bombek w Nowej Dębie. Dzieci poznały etapy powstawania bombek  oraz wykonały samodzielnie swoje bombki, aby zwiesić je na swoich choinkach. Ta przedświąteczna „gorączka” stała się też doskonałą okazją do zorganizowania w naszej klasie „Warsztatów pieczenia świątecznych pierników” . Rodzice zaangażowali się w pomoc dzieciom, a przy wsparciu ich wszystko się udało. Za co im bardzo dziękujemy.

Dzieci z  wielką radością wałkowały przygotowane wcześniej ciasto, wycinały foremkami ulubione kształty, często związane z motywami Świąt Bożego Narodzenia. Upieczone pierniczki dekorowały mając do dyspozycji mnóstwo ozdób i kolorowego lukru.

Pieczenie pierniczków sprawiło uczniom wielką radość, a jednocześnie w sposób miły i praktyczny utrwaliło tradycje Świąt Bożego Narodzenia.

Wychowawca: Wioletta Kuśpit


Lubelszczyzna - mała ojczyzna

Dzisiejszy globalny i nowoczesny świat wypiera powoli tradycje i obyczaje polskie. Ulegamy modzie i wygodzie, porzucając zwyczaje naszych ojców i dziadków. Najmłodsze pokolenie nie zna takich słów jak pośnik, Herody, podłaźniczka czy światy, dlatego musimy przekazywać te elementy naszej polskości naszym uczniom.

W poniedziałek 9 grudnia w klasach 1c, 1d i 3a odbyły się zajęcia z projektu edukacyjnego ,,Tradycje i zwyczaje Lubelszczyzny - Adwent i Boże Narodzenie”. Dzieci w formie warsztatów poznały dawne zwyczaje bożonarodzeniowe, zapomniane słownictwo, dawne zabawy dzieci, a na zakończenie wspólnie z instruktorką wykonały podłaźniczkę, którą z dumą zawiesiły w swoich klasach. Od razu zapachniało świętami!

 opracowała: E. Żelechowska

 


Coraz bliżej święta…….

    Uczniowie klasy 2d już czują atmosferę Świąt Bożego Narodzenia, a wszystko to dzięki  pani Joannie Grzesiak z Domu Tradycji Ludowej. Przybliżyła ona uczniom tradycje związane z tymi świętami. Dzieci dowiedziały się  skąd wśród kolędników wziął się Turoń i jakie było znaczenie tej postaci. Ale najważniejsze było wykonanie upominków gwiazdkowych dla rodziców –szopek betlejemskich. Dzieci korzystały wyłącznie z ekologicznych produktów: gipsu, słomy, siana, szyszek. Na pewno takie prezenty sprawią dużo radości i będą miłym wspomnieniem za kilka lat.

Opr. Anna Stacharska


Dekorowanie pierników

Dnia 10.12.2019r.  dzieci z klasy  IA i IB uczęszczające do świetlicy szkolnej w I grupie podjęły się wyzwania udekorowania pierników własnej domowej receptury.Warto podkreślić, iż w dekorowaniu pierników  jest coś więcej niż zwykłe rysowanie wzorów na ciasteczkach. To jest pewien stan, wręcz magiczny, który mimo bólu w plecach, siedzenia i dziergania wzorków sprawia, że przez całe ciało przepływa tak niesamowity ogrom pozytywnej energii i radości, że nie da się go porównać do żadnego innego zjawiska. Ale uwaga, aby uzyskać taki stan konieczne jest spełnienie dwóch warunków: po pierwsze absolutnie nie można tego robić w samotności, potrzebna jest spora grupa ochotników. Po drugie  gdy uzbieramy już naszą pierniczkową drużynę wszyscy bez wyjątku  postanawiamy się dobrze przy tym bawić! I to nie są żarty! Myślę, że „świetliczaki” z grupy I spełniły oba warunki. Bawiliśmy się wyśmienicie!

Opracowała: Wioletta Jakubaszek


Warsztaty mydlane

Myśląc o świętach nie zapominamy o prezentach. W środę, tj. 11.12.2019 r uczniowie klas: III b, III d i III e uczestniczyli w warsztatach, na których wykonywali glicerynowe mydełka poznając procedurę ich tworzenia. Mieli okazję samodzielnie je wykonać dodając do rozpuszczonej bazy glicerynowej kolorowe barwniki, zapachowe olejki oraz różnego rodzaju dodatki: suszone kwiaty, sól morską, płatki itp.. Po zastygnięciu mydełek w foremkach, wyjmowali je i samodzielnie pakowali w foliowe torebki z kokardką. Tak zapakowane mydełka mogą być doskonałym prezentem dla najbliższych.

Na zajęciach dzieci wykazały się kreatywnością, dokładnością i cierpliwością.  Miały mnóstwo radości i satysfakcji z wykonanych według własnej koncepcji mydełek. Była to nie tylko wspaniała zabawa, ale także twórcza lekcja.

 Opr. M. Hawrylak


W wiosce Świętego Mikołaja

Dnia 11 grudnia 2019r. uczniowie z klasy II b i II c pojechali do bajkowej krainy  na spotkanie ze Świętym Mikołajem w Bałtowie. Całą grupą udaliśmy  się w podróż po zimowych atrakcjach Bałtowa – wioski, którą zamieszkał Święty Mikołaj. Najpierw przeszliśmy ścieżką edukacyjną Jura Parku i zobaczyliśmy jak miewają się dinozaury, z którymi spotkaliśmy się już w czerwcu.

Pomocnik Mikołaja zaprowadził nas do  pięknej krainy. Zwiedzając tajemnicze korytarze przenieśliśmy  się w sam środek słynnej bajki „Kraina Lodu” – niezwykłej produkcji Disneya. Przeżyliśmy przygody Elzy i jej wiernych przyjaciół w zupełnie nowy sposób. Dzięki nietypowej formule zwiedzania staliśmy się bohaterami tej zimowej baśni. Następnie udaliśmy się do Bajkowego Parku Rozrywki, gdzie czekało na nas wiele atrakcji m.in. uczestniczyliśmy w warsztatach plastycznych, podczas których malowaliśmy i ozdabialiśmy świąteczne pierniczki, które zabraliśmy sobie jako pamiątki z wycieczki.

W końcu udało nam się dotrzeć do chaty Świętego Mikołaja, w której spotkaliśmy się z najsympatyczniejszym dziadziusiem na świecie –Świętym Mikołajem.  Każdy mógł sobie zrobić z nim zdjęcie, nie zabrakło też drobnych upominków. Kiedy pożegnaliśmy się z Mikołajem dzieci bawiły się jeszcze w Labiryncie Elfów, oglądały zwierzątka, pokonywały zimowy tor przeszkód oraz siedziały w saniach, do których były zaprzężone renifery. Byliśmy również w kinie 3-D na filmie pełnym efektów specjalnych, od których niejednemu zakręciło się w głowie! Wizyta w wiosce Świętego Mikołaja dostarczyła wiele niesamowitych wrażeń i przeniosła wszystkich w magiczną atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

Opr.: M. Machel, B. Dudzicz