R. szk. 2017/2018

Szkolenia dla kadry organizacji partnerskich w ramach projektu Erasmus+

„Już dziś zaplanuj swój sukces!”

Wizyta na Łotwie

 

W dniach 21-23 marca nauczyciele naszej szkoły odwiedzili placówkę partnerską na Łotwie. Celem wyjazdu było zapoznanie się z funkcjonowaniem doradztwa zawodowego w szkole goszczącej i obserwacja dobrych praktyk.

21 marca zostaliśmy uroczyście powitani przez nauczycieli oraz uczniów Kandavas internativusskola. Tego dnia odbyło się również szkolenie z zakresu korzystania z platformy eTwinning. W czasie kursu zdobyliśmy wiedzę na temat tego, jak wykorzystać powyższą platformę w realizacji projektu Erasmus+, tj. możliwości eTwinning Live, TwinSpace, zastosowania takich narzędzi jak (padlet, tricider), oraz organizacji wideokonferencji.

Kolejnym punktem spotkania była prezentacja podejmowanych przez szkołę na Łotwie działań dotyczących wyboru przyszłego kierunku kształcenia oraz zawodu. Gospodarze opowiedzieli nam o systemie doradztwa zawodowego w ich kraju, zaprezentowali ciekawe strony internetowe, przykładowe scenariusze lekcji oraz narzędzia diagnozujące predyspozycje zawodowe. Dodatkowo koordynatorzy ze szkół partnerskich ustalili szczegóły dotyczące najbliższych działań projektowych.

Drugi dzień spotkania przeznaczony był na integrację oraz poznawanie kultury kraju goszczącego. W czwartek mieliśmy okazję zwiedzić położone na dziewięciu wzgórzach miasteczko Talsi. Wzięliśmy udział w warsztatach rękodzieła, podczas których stworzyliśmy tradycyjne łotewskie ozdoby. Mogliśmy również uczestniczyć w pokazie wytwarzania ceramiki. W drodze powrotnej odwiedziliśmy fabrykę Sabile, która produkuje cydr. Bogatsi o nowe doświadczenia wróciliśmy do Kandavy.

23 marca wczesnym rankiem zostaliśmy zaproszeni na wycieczkę po szkole. Naszymi przewodnikami byli uczniowie, którzy ciekawie opowiadali o życiu „szkolnym”. Nowością okazały się warsztaty terapeutyczne z wykorzystaniem kolorowego i ciepłego piasku. Mieliśmy również okazję wziąć udział w zajęciach artystycznych, podczas których wykonaliśmy ozdoby z koralików. Potem uczestnicy wspólnie pracowali nad projektowym Programem Doradztwa Zawodowego. Na koniec wszyscy nauczyciele otrzymali certyfikaty uczestnictwa w spotkaniu. .

Po uroczystym pożegnaniu ruszyliśmy w drogę powrotną do Rygi, skąd udaliśmy się do Polski. Wyjazd był niezwykle udany, owocny oraz pełen niezapomnianych wrażeń.

Stronę polską reprezentowały panie: koordynator-Magdalena Majewska Chudzik, Beata Dec, Agata Kurzyp i Edyta Gwarda.

Więcej informacji można znaleźć na stronie projektu:

https://juz-dzis-zaplanuj-swoj-supolkces-plan-your-success-today6.webnode.com/