Super lekcje

Google Classroom

Oddziały przedszkolne
Nawigacja
Logowanie


Wydarzenia klasowe 2016/2017
Prosimy wychowawców klas I-III oraz klas IV-VI o zaangażowanie swoich uczniów do opracowywania sprawozdań z ciekawych imprez odbywających w klasie, wycieczek, spotkań z ciekawymi ludźmi itp. Do tekstu należy dołączyć koniecznie min. 2-4 zdjęcia.


ARCHIWUM:


AKTUALNOŚCI:


Rok szkolny 2016/2017


 


Ekologicznie, zdrowo i kolorowo w II d

Kolejny rok klasa IId pracuje metodą projektów. W tym roku zajmujemy się ochroną przyrody i produkcją zdrowej żywności. Nasze działania opierają się na bezpośrednim kontakcie z przyrodą , zajęciach edukacyjnych w terenie, eksperymentach i doświadczeniach. Kwiecień był bardzo bogaty w takie ciekawe i aktywizujące działania. Oto krótki opis naszych pomysłów:

6.04. - kolor pomarańczowy - DZIEŃ ZDROWIA - dzieci ubrane na pomarańczowo brały udział w warsztatach na temat zdrowej, ekologicznej żywności. W zajęcia zaangażowali się licznie rodzice z naszej klasy. Tego dnia odwiedził nas dietetyk, uczniowie budowali piramidę zdrowia oraz wykonywali zadania w grupach.

10.04. - kolor żółty - DZIEŃ SŁOŃCA - żółto było w naszej klasie od strojów i rekwizytów. Dzieci tworzyły makietę Słońca z nakrętek i materiałów recyklingowych. Rozwiązywaliśmy krzyżówki i zagadki o Słońcu, poznaliśmy wiele ciekawostek na temat tej gwiazdy. Było wesoło i słonecznie.

19.04. - kolor niebieski - DZIEŃ WODY- ten dzień poświęciliśmy na doświadczenia z wodą. Zachwyt dzieci wzbudziła "Wędrująca woda" ," Znikająca woda" , " Magiczne wulkany ", "Zaczarowana butelka" oraz pozostałe eksperymenty. Obejrzeliśmy także film pt."Historia jednej kropelki" i wesoło bawiliśmy się przy muzyce.

21.04. - kolor zielony - DZIEŃ ZIEMI - oj, zielono było w klasie jak na wiosennej łące! Tego dnia każde dziecko osobiście posiało i zasadziło rośliny w naszych klasowych szklarniach. Uczniowie dowiedzieli się w praktyce, co to jest kompost i do czego służy, porównywały też ziemię z próchnicą. Potem budowali makietę przedstawiającą Ziemię i licznych jej mieszkańców ze świata zwierząt i rośliny. Pisaliśmy także wspólny list do Ziemi. Dzieci codziennie z zachwytem pielęgnują swoje rośliny i obserwują ich wzrost od nasionka po owoc.

W tych szklarniowych zajęciach brała też udział klasa II C , II b oraz " zeróweczka". Dzieci z tych oddziałów wzięły także z nami udział w przedstawieniu ekologicznym. Teraz czekają nas wspólne z " zerowiakami " majowe wycieczki  i praktyczne działania w terenie.

opracowała Ewa Żelechowska


Warsztaty plastyczne w klasie 3d

Kształcenie i rozwijanie umiejętności artystycznych stanowi podstawę rozwoju twórczości dziecięcej. Dlatego też 31 marca 2017 do klasy 3d przyjechała pani Katarzyna Rzepecka, by poprowadzić warsztaty plastyczne o tematyce dotyczącej zbliżających się Świąt Wielkanocnych. W bardzo miłej i serdecznej atmosferze uczniowie wykonywali zajączki oraz ozdabiali jajeczka. Było przy tym dużo radości i dumy  z samodzielnie wykonanych prac . Będą one pokarmem dla oczu na rodzinnym stole w czasie nadchodzących świąt.
opr. A. Stacharska

warszaty

warszaty

warszaty

warszaty


Bezpieczna zima - bezpieczny rok w klasie II d

Pod takim tytułem klasa II d przygotowała przedstawienie klasowe oraz zajęcia praktyczne, dzięki którym uczniowie utrwalili znajomość zasad bezpieczeństwa podczas zabaw nie tylko zimowych. Dzieci pracowały w grupach i samodzielnie układały hasła nawołujące do ich przestrzegania. Przypomniały  sobie  także numery alarmowe, z których należy skorzystać w sytuacjach zagrożenia. Wykazały inwencję twórczą samodzielnie układając  pytania do quizu o bezpiecznych zabawach przez cały rok, do których odpowiedzią było światło zielone lub czerwone. Przy okazji, zostały także utrwalone w formie zabawy nazwy miesięcy. Najwięcej radości sprawiły dzieciom wymyślone przez siebie przebrania i samodzielne tworzenie plakatów.
opr. Ewa Żelechowska

zima

zima

zima

zima

Uczniowie klasy II d przygotowali przedstawienie klasowe

Uczniowie klasy II d przygotowali przedstawienie klasowe "Proszę Państwa, oto Rok!". Na nasz klasowy występ zaprosiliśmy grupę zerówkowych "Biedronek". Przedstawienie, oprócz doznań artystycznych, miało na celu utrwalenie nazw miesięcy i pór roku, a także integrację najmłodszych uczniów ze starszymi kolegami. Po spektaklu, dzieci rozwiązywały zagadki na temat miesięcy oraz obejrzały film edukacyjny "Krasnoludki i miesiące" . Nie zabrakło także rozmowy na temat zdrowego żywienia , bo dzieci z klasy II d przygotowały w formie poczęstunku suszone owoce, musli oraz płatki różnych zbóż. Bardzo nam się udała ta zimowa wizyta "Biedronek" w klasie drugiej.
Opr. Ewa Żelechowska

Projekt

Projekt

Projekt

Projekt

 

Wycieczka klasy III b do kopalni


7 grudnia 2016 roku uczniowie klasy III b byli na wycieczce w Kopalni Węgla Kamiennego „Bogdanka”. Pani przewodnik wraz z panem przewodnikiem opowiedzieli  nam  historię powstania Lubelskiego Zagłębia Węglowego i pokazali pomieszczenia, w których znajduje się wiele ciekawych eksponatów związanych z kopalnią: makietę przedstawiającą cały kompleks kopalniany, skamieniałości, figurkę św. Barbary i duszka Skarbka,  zdjęcia, puchary, dyplomy oraz  ozdobne kufle. Mieliśmy też okazję zobaczyć z bliska górnika w pięknym stroju galowym i ubraniu roboczym. Przenieśliśmy się nawet „pod ziemię”, dzięki obejrzeniu  filmu o jego trudnej i niebezpiecznej pracy i przebywaniu w pomieszczeniu, które jest namiastką wyrobiska kopalnianego. Na zakończenie odbył się konkurs wiedzy z nagrodami. Uczniowie w ramach podziękowania wręczyli przewodnikom laurkę i zaśpiewali piosenkę pt. „Hej w kopalni”.
Wycieczka była bardzo pouczająca i dostarczyła nam mnóstwo niezapomnianych wrażeń. Większość dzieci miała okazję poznać pracę swoich tatusiów - górników.
Opr. Małgorzata Machel

Projekt

Kopalnia

Projekt Kopalnia

Warsztaty klasy Vc w Domu Tradycji Ludowej

5 grudnia 2016r. uczniowie klasy Vc wybrali się do Domu Tradycji Ludowej w Starej Wsi. W miłej atmosferze spędzili tam kilka godzin, uczestnicząc w zajęciach warsztatowych.

Zarówno wystrój tego sympatycznego miejsca, jak i opowieści pani Joanny Grzesiak o tradycjach związanych z Bożym Narodzeniem w dawnej wsi polskiej wprawiły wszystkich w prawdziwie świąteczny nastrój. Uczniowie wyrabiali, a następnie zajadali pyszne kruche ciasteczka. Później malowali przepiękne drewniane anioły, które na pamiątkę zabrali do domu.

Zadowoleni uczestnicy warsztatów w doskonałych humorach opuścili to gościnne miejsce z nadzieją, że kiedyś jeszcze tam wrócą …
oprac. Beata Kołodziej
Projekt Kopalnia

Kopalnia Kopalnia

Więcej zdjęć - wejdź...„Szumi, szumi las” - praktyczna lekcja przyrody w klasie II d

Klasa II d wraz z wychowawcą p. E. Żelechowską już drugi rok szkolny realizuje zadania  projektu ekologiczno - przyrodniczego, który pozwala dzieciom w praktyczny sposób zdobywać wiedzę o otaczającym świecie. Kontynuacją tych działań była kolejna ciekawa lekcja przyrody pod hasłem „Szumi, szumi las”. Jej tematem była ochrona lasów i różne sposoby wykorzystania drewna.

Zajęcia miały charakter warsztatów, na które została zaproszona klasa II c. Uczniowie pracowali w grupach.  Lekcję rozpoczęła prelekcja z wykorzystaniem plansz. Następnie dzieci  składały i malowały domki dla ptaków, brały udział w grach i zabawach ekologicznych, wykonywały zadania dla zespołów, rozwiązywały zagadki i obejrzały film edukacyjny dotyczący produkcji papieru. Oglądały też ciekawe eksponaty wykonane z drewna, mało znane im  przedmioty codziennego użytku, drewniane zabawki, porównywały różne rodzaje drewna oraz rozpoznawały korę drzew leśnych. Dużo radości sprawiło dzieciom liczenie słojów na drewnie i obliczanie wieku drzew, z których pochodziły. Przypomniane zostały także informacje dotyczące najstarszych, ściśle chronionych drzew w Polsce.
Taka forma poszerzania i utrwalania wiedzy bardzo podobała się wszystkim uczestnikom.
opr.  E. Żelechowska

Projekt Kopalnia

Kopalnia Kopalnia

Więcej zdjęć - wejdź...

Wizyta uczniów klasy VId w kopalni

Uczniowie klasy VI d wysłali oficjalny list do Pana  Prezesa  Lubelskiego Węgla  „Bogdanka”.  W odpowiedzi na pismo, zostali zaproszeni na wycieczkę, na którą udali się 29 listopada.
Po przybyciu na miejsce, zapoznali się z historią powstania Lubelskiego Węgla oraz procesem wydobywania i przeróbki węgla kamiennego. Obejrzeli prezentację przybliżającą trud pracy górników przy wydobyciu tego surowca. Poznali barbórkowe tradycje i zwyczaje. Przewodnik bardzo ciekawie opowiadał o symbolice górniczego munduru. Nie zabrakło też legend związanych z pracą w kopalni. Na zakończenie odbył się konkurs dotyczący nabytych wiadomości i  wręczono pamiątkowe nagrody i gadżety z logo LW.  
Żegnając się, uczniowie złożyli życzenia i wręczyli kwiaty pani Bogusi z okazji nadchodzącego święta górniczego. Wrócili do Łęcznej w cudownych nastrojach i pełni wrażeń.
opr. A. Gruszczyńska,  M. Niedobylska
Kopalnia

Kopalnia

Kopalnia

Kopalnia Kopalnia


Więcej zdjęć - wejdź...


Wycieczka klas IVc i Vc do Centrum Nauki „Kopernik”

26 października 2016 roku uczniowie klas IVc  i Vc  pod opieką wychowawców: p. Małgorzaty Dąbrowskiej i p. Beaty Kołodziej oraz p. Teresy Okoń pojechali na wycieczkę do Warszawy. Pobyt w stolicy rozpoczęli od wizyty w Zamku Królewskim, gdzie obejrzeli bardzo ciekawą projekcję multimedialną - film na temat jego historii i odbudowy po zniszczeniach podczas wojny. Następnie udali się do Centrum Nauki „Kopernik”, który był głównym punktem wyjazdu.
Kilka godzin spędzonych w tym wspaniałym ośrodku nauki dostarczyło wszystkim uczestnikom wyjazdu wielu niezapomnianych przeżyć. Podczas odkrywania kolejnych frapujących tajemnic „Kopernika” uczniowie mogli poeksperymentować i poczuć się przez chwilę prawdziwymi naukowcami. Mieli okazję własnoręcznie dokonywać wielu doświadczeń, zobaczyć na własne oczy mechanizmy funkcjonowania ludzkiego organizmu, urządzeń, wszechświata i wielu innych aspektów otaczającego nas świata.
Jedną z atrakcji był również pobyt w Planetarium, w którym uczestnicy wycieczki obejrzeli pokaz gwiezdnego nieba na sferycznym ekranie otaczającym widza ze wszystkich stron, a także obejrzeli film pt. „Polaris” o wyjątkowym spotkaniu niedźwiedzia polarnego Władimira i pingwina Jamesa, którzy razem skonstruowali wspaniały pojazd kosmiczny  i polecieli w kosmos.
oprac. Beata Kołodziej

wycieczka

wycieczka

wycieczka

wycieczkaNiesamowity gość w klasie II b

Dnia 12 października 2016r. klasę IIB odwiedził labrador Kminek. Spotkanie miało na celu  przybliżenie i oswojenie dzieci z psem oraz wprowadzenie  w tematykę  dogoterapii. W czasie spotkania uczniowie mogli dowiedzieć się jaką rolę odgrywa pies w społeczeństwie oraz na czym polega praca psa - specjalisty, jak należy zachować się wobec obcego psa, jakie zasady obowiązują w czasie pierwszego spotkania z psem. Na początku prowadząca opowiedziała o tym na czym  polega opieka nad czworonogiem, jak  się  z nim bawić, o czym należy pamiętać zabierając go na spacer,  a także, w których sytuacjach nie należy podchodzić do psa oraz jak zachować się w sytuacji, gdy nas zaatakuje.   
W czasie zajęć uczniowie mogli doświadczyć łagodności psa, który cierpliwie wysłuchiwał wydawanych mu poleceń, a przede wszystkim bardzo posłusznie je wykonywał. Dzieci dowiedziały się czym jest mowa ciała psa czyli najważniejsze sygnały: strach, agresja, chęć zabawy.  
Spotkanie  z psem dało dzieciom wiele radości i nauczyło ich odpowiedzialności.
Opr. B. Słomka

pies

pies

pies

pies

 

Wycieczka klasy III b do Domu Tradycji Ludowej

29 września 2016r. uczniowie klasy III b uczestniczyli w  wycieczce do Domu Tradycji Ludowej w Starej Wsi. Podczas prowadzonych tam warsztatów, dzieci dowiedziały się od pani Asi Grzesiak, jak przebiegał proces pieczenia chleba w dawnych czasach i że chleb był otaczany szczególnym szacunkiem.  Obejrzały narzędzia, którymi posługiwali się dawniej rolnicy -  sierp i cep.  Odbyła się  też degustacja świeżo upieczonego chleba.  Poza tym, w ramach warsztatów, każde dziecko miało okazję wykonać własnoręcznie poduszkę „przytulankę”.  Po pełnej emocji pracy odbyły się zawody, m.in. przebieganie pod rozwieszonym praniem, rozwieszanie prania, a następnie składanie go w kostkę.  Dużym zainteresowaniem uczniów cieszyły się spotkane w ogrodzie kozy i kucyk.  
Ten dzień dostarczył dzieciom wielu niezapomnianych wrażeń, a wykonane przez siebie poduszki oraz cieplutkie chlebki na zakwasie zabrały do domu.
opr.  Małgorzata Machel
Dom Tradycji Dom Tradycji
Dom Tradycji Dom Tradycji
Dom Tradycji Dom Tradycji


Wycieczka klasy III c do Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Łęcznej

3 października 2016 roku uczniowie klasy III c odwiedzili siedzibę Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Łęcznej.  Celem wycieczki było spotkanie z pracownikami straży, poznanie specyfiki ich pracy oraz obejrzenie sprzętu, jakim dysponują na co dzień.
Na miejscu zostaliśmy życzliwie i z uśmiechem powitani przez Panów strażaków, którzy chętnie opowiedzieli nam o swojej  bardzo odpowiedzialnej i jednocześnie niebezpiecznej pracy. Wyjaśnili, że ich służba nie polega tylko na gaszeniu pożarów, ale także na udzielaniu pomocy w trakcie powodzi,  usuwaniu skutków wypadków i połamanych wichurą drzew.

Z zainteresowaniem oglądaliśmy wóz strażacki, sprzęt gaśniczy, wielkie i ciężkie nożyce do cięcia blachy. Dużo emocji wzbudziła możliwość założenia prawdziwego strażackiego stroju i mini zjazd po rurze. Dowiedzieliśmy się, że taki strój z wyposażeniem waży 30 kilogramów, a na jego założenie strażak ma tylko 30 sekund. Istotnym elementem naszej wizyty była pogadanka na temat odpowiedniego zachowania się w sytuacji, gdy zauważymy pożar. Zgodnym chórem wyrecytowaliśmy numery telefonów ratunkowych, a strażacy udzielili nam wskazówek jak powiadamiać odpowiednie służby o zagrożeniu. Mieliśmy również okazję być w Centrum Dowodzenia i uczestniczyć w pozorowanym  alarmie.
Bardzo serdecznie dziękujemy Komendantowi Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Łęcznej – bryg. mgr inż. Dariuszowi Lisowi za umożliwienie zorganizowania wycieczki, a Panom strażakom, będącym w tym dniu na służbie, za pełną profesjonalizmu prelekcję.
opr. Bożena Dudzicz


straz straz
straz straz

straz
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Język...

Programy
Bierzemy udział w V edycji ogólnopolskiego programu.
Nasze sukcesy

Krajowy Certyfikat
Szkoły Promującej Zdrowie

Ciekawe strony
Znajdź nas
BIP szkoły
Projekt: Witold Muszynski - www